Lesní mysl 

Lesní mysl je finský koncept sebepéče a seberozvoje opírající se o výsledky výzkumů týkajících se blahodárných účinků lesa na naše zdraví i psychickou pohodu.

Jedná se o pomalou, vědomou procházku lesem obohacenou o různé aktivity zaměřené na ztišení, zpomalení, zpřítomnění či zbystření smyslů, které nejsou fyzického charakteru.

Cílem je hledání životní rovnováhy a trénování Lesní mysli přináší do života umění relaxace a ztišení, vyčištění a osvěžení hlavy, obnovení sil, prevenci syndromu vyhoření, zlepšuje dovednost žít v přítomném okamžiku, snížuje stresu, prohlubuje sebepoznání a schopnost nacházet v životě to dobré.

Velkým pozitivem těchto společných procházek je i dobrovolné sdílení, které vede lidi nejen k sobě samým, ale i k sobě navzájem a propojuje nás.

“Lesní mysl je jako úsměv, který ti věnuje náhodný kolemjdoucí… tak málo a tak mnoho… ”

(citát z knihy Lesní mysl, Martina Holcová)

Proč les?

Les je domov. Les pro mě vždy byl bezpečným útočištěm, terapií a místem, kde jsem nacházela a objevovala sama sebe. Po Honzíkově smrti se les stal jediným místem, kde jsem se cítila dobře, kde jsem zažívala klid i radost, zázraky, chvíle napojení i léčivé okamžiky plné uvědomění. Do lesa jsem se chodila vybrečet, les mě zachraňoval a pomáhal mi nacházet odpovědi uvnitř mě. V lese se umím ztišit a jen tak být, nic jiného najednou neexistuje. Jen jsem a cítím se lehce. A chodí mi nové a nové nápady. Běhám tam, fotím, chodím, dýchám, medituju a nebo s láskou pozoruju děti, jak je baví les zkoumat a jak se ze spadlého stromu může stát to nejlepší hřiště.

Postupem času jsem zjistila, že existují rozmanité koncepty pocházející z různých zemí, které pracují s blahodárnými účinky lesa, že existují lesní cvičení i terapie a že je možné k podobným zážitkům, jaké jsem měla já, přivádět více lidí… protože les a jeho ticho, absolutní správnost a jednoduchost je přesně to, co většina naší rychlé a přehlcené civilizace potřebuje. A tak jsem řekla ano tomu hlásku ve mně, který by to rád předával dále. Potkala jsem zajímavé lidi na průvodcovském kurzu, vyzkoušela jsem vést procházky s Lesní myslí a stala jsem se průvodkyní Lesní mysli.

Na Lesní mysli se mi moc líbí ta její jednoduchost, která kompenzuje složitý a přehlcený svět, a její funkčnost, protože jednotlivá cvičení (nefyzického charakteru) se opírají o léčivé účinky lesa a propojují vzájemně tělo i mysl, klid i pohyb.

V jednoduchosti je krása a síla. Tady to určitě platí. A když si dovolíš věnovat sám/sama sobě ten čas, procházku v lese, les tě pohýčká, upraví krevní tlak, vyplaví endorfínky, uvolní a zklidní, hlavu vypne, probudí zvídavost, radost, přítomnost a otevře tě zázrakům…

K tomu se navíc sejde fajn parta podobně naladěných lidí, kteří s tebou rádi sdílí své myšlenky, zkušenosti a pocity a o uvolňující zážitek je postaráno… tak málo stačí a přitom je to tak mnoho ….

Co ti procházka s Lesní myslí může přinést?

Pocit uvolnění, rozpouštění stresu, zpomalení, nadechnutí, vydechnutí. Pobyt v lese působí blahodárně na naši imunitu, stabilizuje krevní tlak, harmonizuje nervový systém a zlepšuje naši schopnost soustředit se. Působí i na mentální a emoční úrovni a nabízí prostor pro vnímání sebe a svých potřeb a nacházení odpovědí ohledně životních otázek uvnitř nás samotných.

Co potřebuješ vědět?

Lesní mysl může probíhat ve skupině či individuálně. Procházky nejsou fyzicky náročné (max 3 km).

Můžeš se přidat k plánovanám procházkám, které najdeš v záložce Nejbližší akce či na Facebook stránce Život prostě je.

Druhou možností je domluvit se soukromě a Lesní mysl může být krásným dárkem pro jednotlice, pár či skupinu případně jako team buildingová aktivita.

Procházka trvá 2-3 hodiny dle domluvy a s sebou měj pohodlné, teplé, nepromokavé oblečení (dle aktuálního počasí).

Kde se projdeme?

Procházky probíhají v lesích v okolí Poličky (Balda, Pomezí, Lubná, Borová) a dále dle individuální domluvy v případě soukromé procházky.

Každé roční období i každé počasí má své kouzlo, jen se na to dobře připravit. Les je kouzelný a ukáže nám všechny své podoby.

Napiš mi

Zajímá tě víc?