Ženské kruhy, meditace a rituály

Moje cesta vede v posledních letech k ženským tématům, k vědomému prožívání mého ženství i života jako celku, k přechodových rituálům a meditacím, které mi pomáhají ztišit mysl a racionalitu a přenášejí mě o patro níže, do srdce, do ticha a jemnosti. V průběhu mé cesty zjišťuji a pozoruji sama na sobě i v okolí, co my, ženy, v tomto rychlém, technickém a výkonově zaměřeném světě potřebujeme.

Zastavit, uvolnit se, spočinout v laskavé a nehodnotící společnosti dalších žen, spolu být, tělo uvolnit, opečovat se a dosytit své potřeby, sdílet a v tichu si naslouchat, rozum na chvíli poslat pryč a dovolit si plně prožívat přítomnost, sebe i další ženy.

Jen tak být… nic a nebo tak moc? Dovolit si být přesně taková, jak v daný moment cítím. Nestarat se o to, co si kdo o mně pomyslí. Protože všechny jsme dokonalé přesně takové, jaké jsme… i s našimi stíny a zkouškami, kterým jsme čelily nebo stále čelíme… můžeme být jedna pro druhou oporou, inspirací, zrcadlem.

Co si představit?

Ženský kruh přináší plynutí, naladění se na sebe, oživení, rozproudění energie, ale i zpomalení, ladnost, jemnost. Může být přesně takový, jaké jsme my. Moc ráda tvořím bezpečný prostor pro sdílení, prožívání, tanec a spolu bytí. Prostor, kde se nehodnotíme, nekomentujeme, kde se mysl ztiší a prostor dostane tělo i duše. Prostor, kde můžeme sdílet, tančit, prožívat vizualizace, odpočívat, získávat nové informace i vlastní uvědomění.

Ženské meditace Mohendžodáro přestavují aktivní meditace, vycházejí z Oshových meditací a jsou přizpůsobené západnímu člověku, pro kterého není snadné sedět hodinu v tichu a meditovat. Mají dynamické fáze i závěrečnou relaxaci. Představují čistou přítomnost, vyčištění mysli, zbavení se toho, co nám neslouží, kompenzují přehlcení, obrací nás směrem k sobě a vnímání sebe, pomáhají nám čistit emoce. Díky praktikování meditací přichází uvolnění, tok myšlenek se zklidní, mohou plynout a my se stáváme jen jejich pozorovatelem a postupně se dostáváme za hranici naší mysli. Meditace také uvolňují napětí z těla, které vzniká vinou zadržovaných emocí a tím, že na sebe v uspěchané době nemáme čas. Meditace podporují naše zdraví, energii i kreativitu.

Ženské rituály představují vědomé změny, přijetí, uctění a přechody do nových etap života. Rituálem se tvoří bezpečný prostor pro setkání s vlastní duší, je to osobní případně i sdílený silný prožitek vedoucí k transformaci a změně. Díky zastavení a zvědomění si uvědomujeme naši životní cestu, kde se zrovna nacházíme a do jaké části vstupujeme. Může to být oslava nového (manželství, mateřství, narozeniny, první menstruace, předporodní), uctění starého a přivítání nového (změna práce, bydlení, životního či ročního období, menopauza), rozloučení se (s milovaným zemřelým, s nenarozeným miminkem, po rozchodu)… možností je spousta a je opravdu možné tvořit rituály přesně na míru našim potřebám. Rituály jsou záchytné body, momenty zpomalení, které mohou probudit naši sílu, lásku k sobě i k životu, ukáží nám směr i nové možnosti. Rituály také vedou k o(d)puštění, ke zpracování zážitků a emocí, pomáhají překonávat strachy a upevňují naši pozici v životě.

Nejčastější otázky?

  • Proč zkusit ženský kruh či meditaci? Co ti to může přinést?

Zastavení, zpomalení, plynutí, jemnost, ladnost, dosycení

Bezpečný prostor, kde se můžeš otevřít, projevit a být sama sebou, bez hodnocení, můžeš také v tichu pozorovat

Tanec i odpočinek

Naladění se na sebe i laskavou a pečující energii skupiny

Prostor pro nové vize, poznatky a uvědomění a vzájemnou inspiraci

  • Co si mám vzít s sebou?

Podložku, deku a příjemné oblečení (výborný bylinkový čaj, drobné občerstvení a teplo krbových kamen zajistím já)

  • Proč bych měla zkusit rituál?

Rituály tvoří krásné a posvátné mezníky v našem životě, hlavně v čase, kdy se dějí změny a přecházíme do nových rolí či životních období (rituálem lze uctít první mestruaci dívek či zpětně tvoji vlastní, narození miminka, vstup do manželství, rozchod, úmrtí blízkého, změnu práce a další momenty, které jsou ve vašem životě důležité). Společně můžeme najít takovou podobu, která bude s tebou v souladu, případně můžeme uspořádat rituál pro skupinu tobě blízkých žen (ať už je to oslava narozenin, rozlučka se svobodou nebo jakýkoli jiný společně strávený čas). 

  • Ještě nikdy jsem to nezkusila, není to moc ezo?

Přijď a uvidíš. Vystup ze své komforní zóny a otevři se novým zážitkům. Pak se mohou dít zázraky.

Ženské setkání může být hodně hluboké, hodně ezo, hodně lidské, hodně obyčejné, hodně uvolňující, hodně smutné, hodně bláznivé, hodně život měnící, hodně… a doplň si sama… hodně takové, do jaké míry si dovolíš být sama sebou a do jaké hloubky se chceš sama pustit… Prostor je bezpečný, důvěrný a vše jsou dobrovolné pozvánky. Je v pořádku i jen být a pozorovat.

Kde se setkáváme?

Setkávání probíhají nejčastěji v Jurtě Spolu kousek od Poličky u Svitav.

Bližší info ti zašlu po přihlášení.

Je také možné se domluvit a připravit ženské setkání v přírodě či ve vašem prostoru, pokud se např. rozhodneš, že by jsi takové setkání či rituál chtěla darovat blízké ženě či ženám (k narozeninám, jako předsvatební rituál, k těhotenství, narození miminka, oslavu menstruace, přechodový rituál). Vše je na vzájemné domluvě.

Pokud tě zajímá více, můžeš sledovat Facebook stránku Život prostě je nebo se můžeme propojit na Instagramu

Napiš mi

Zajímá tě víc?